Oprettet: ons 11. jan 2006, 15:35 Sted: Bagsværd Indlæg: 2932
Det et rigtig godt spørgsmål, som jeg desværre ikke har svaret på. Hos mig optræder formatet første gang i en melding fra Holbæk den 18/10-2016. Det har næppe noget med GPS-koordinater at gøre, da der forekommer meldinger indeholdende både dette format og de velkendte GPS-koordinater.
Oprettet: fre 10. feb 2006, 13:01 Sted: Nordsjælland Indlæg: 165
Hej Ulrik,
Du har fuldstændig ret. Her til aften har jeg også (på anden vis ;-) ) fundet ud af det samme. Nu skal jeg så "bare" have fundet ud af, hvordan jeg får omdannet disse koordinater til noget, som Google Maps forstår :-) Jeg ved så meget, at når koordinaterne (og andre oplysninger) sendes fra 112-app'en til en modtagerserver, bliver disse oplysninger krypteret først. Om x y koordinaterne er de krypterede koordinater eller de er dekrypteret og ændret til et specielt format, som beredskabernes GPS'er kan læse ved jeg ikke - men jeg søger videre ...
Oprettet: tor 26. aug 2010, 10:32 Sted: Kalundborg Indlæg: 72
Satte det på apple maps for noget tid siden da google maps kun kom frem med start side og ikke selve adressen på kortet, men har lige testet det igen og nu kan jeg godt få det frem på google maps??? bare ikke satelit wiev selvom det står til at starte der. Jeg sætter den over på google igen så må jeg se om det vil drille igen? Tænker Du har ret at det nok er det samme de bruger.. ;-)
Oprettet: tor 26. aug 2010, 10:32 Sted: Kalundborg Indlæg: 72
Så er det testet. Det virker, men på Pushover der kommer det ikke frem med satelit wiev kun på sms kommer det frem med satelit wiev med det samme??? nogle der har en ide?? Ved godt det er en bagatel ;-)